Na co Sąd zwraca uwagę przy orzekaniu alimentów?


Rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania. Chyba nikt nie będzie kwestionował sprawiedliwości tak opisanej zasady. Ale pytanie jak ustalić wysokość alimentów i właśnie o tym będzie ten post.

Co Sąd bierze pod uwagę? Przede wszystkim dwa aspekty. Po pierwsze usprawiedliwione potrzeby dziecka tj. uprawnionego, po drugie, możliwości zarobkowe i sytuację materialna rodzica, czyli zobowiązanego. Ale cóż to znaczy?

Zacznijmy od u sprawiedliwych potrzeb dziecka: to takie potrzeby, które są wyznaczane przez rozwój dziecka, wiek, poziom edukacji, zainteresowania oraz co bardzo ważne poziom życia rodziców, bowiem istnieje zasada równej stopy życiowej jak jego rodzice. Tzn. jeżeli dziecko jest w szkole sportowej to wyjazd na narty będzie taką potrzebą, a w innym przypadku już niekoniecznie.

Aspekt drugi: Możliwości zarobkowe rodzica. Proszę zwrócić uwagę na słowo możliwości. Nie jest to równoznaczne z faktycznymi zarobkami. Tzn. jeżeli rodzic nie pracuje, bo np. nie chce a ma wykształcenie albo zawód, jest zdrowy to ma możliwości zarobkowe. Nie ma też znaczenia czy dochód jest dochodem oficjalnie ujawnionym.

Na podstawie tych dwóch przesłanek sąd ustali wielkość alimentów. Na pewno będziemy do tego tematu wielokrotnie jeszcze wracali wchodząc w szczegóły tego jak ten obowiązek jest ustalany.


Autorem posta jest adwokat Ewelina Zawiślak.

Komentarze